PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kürtlerin Kutsal Kitabı Avesta kürtçe yazılmıştır!awazaciya1
08-06-2011, 11:06 PM
Kürtlerin ilk dini Zerdeşti tir. Zerdeşt Peygamber, Milattan önce, 660 yılında Kürdistanın Urmiye kentinde dünyaya geldi ve Zend Avesta kitabını Kürce M.Ö 600 yılında yazdı. Mezopotamya toprakları birçok din ve inanca temel oldu. Halil İbrahim, Urfalıdır. Mani, Mardine yakın yerlerden doğuşunu sağlamıştır. En sonunda, 670 yıllarında Emer bin Xebab, Kürdistanı egemenliği altına aldı ve İslamiyet kürtler için de gelişti.

İlk tek Tanrılı din Zerdüşttür... Tanrı tektir, adı Ahura Mazdadır..Ateş sadece onu temsil eder.. Kürtlerin ilk dinidir. Zerdüşt peyhamber bir Kürttür. Bu dinin önemi oldukça önemli Kürtler açısından. Mezapotamyada ortaya cikmistir. Kendiside bir Kurt olan Zerdust peygamber ayni zamanda caginin filozofu olarkta bilinir. Zerdust dini hala gunumuzde yuzbinlerce insan tarafindan surdurulmektedir, birbaska yorumu olan Ezidilik, ve Aleviligin kokeni zerdustluge dayanmaktadir.

Zerdustluk hava, su, toprak, ates ve gunesi kutsal kabul etmekdedir..
bugun Kurdistan ulusal Bayraginda gunesin olmasida Zerdust dini ile ilgilidir. Kurtlerdeki Gunes Ve ates kulturu zerdustlugun bir mirasidir..


Hava, Su, Ateş ve Yeryüzü kirletilmemesi gereken saf elementlerdir..


Zerdüşt böyle buyurdu...

Ey İnsan !
Doğru yolu terk etme...
İyi düşün, iyi konuş, eylemin iyi olsun...
İyi ruhla kötü ruh arasında süregelen savaşta
iyinin yanında yer al...
Ateşi koru; saflık ve doğruluğu temsil eden Ateş
Hiç sönmesin...

Prophet Zoroaster / Zarathustra, of Kurdish origin, a media !!! he first with God, religion Zarahustra ... God is One, the name of Ahura Mazda is the only fire represents .. .. The first is a religion of the Kurds. Zoroastrian prophet is a Kurd. The importance of this religion is very important in relation to the Kurds. Fire, Water, Air and Earth should not to pollute the earth element is pure

KINDER DES FEUERS UND DER SONNE!!!!

Prophet Zoroaster / Zarathustra kurdischer Abstammung eines Media n / Medes !!! Die erste mit Gott, der Religion Zarahustra ... Gott ist einzig der Name Ahura Mazda ist der einzige Feuer repräsentiert .. Die erste ist eine Religion der Kurden. Zoroastrian Prophet ist ein Kurde. Die Bedeutung dieser Religion ist sehr wichtig in Bezug auf die Kurden
Feuer, Wasser, Luft und Erde sollte nicht zur Verschmutzung der Erde Element ist rein!!!

The name of the Avesta?
Where does Avesta?

Zoroastrian life and verses

The representation of God and the idea of God in the AVESTA testing

Aspects of the Kurdistan Demonology

Zoroastrianism

Iranian traditions

A Kurdo-Iranian religion Zoroastrianism

Zorostrismus in creation myths, with the Yezidis and Ahl-e Haqq

Relationship between Zoroastrianism and the Ezidentum (Yezidentum)