PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zilan Katliamı'nın tanığı Konuştuawazaciya1
09-12-2011, 08:25 PM
Zilan Katliamı'nın tanığı Konuştu
Zilan Katliamı'nın tanığı Konuştu Only the registered members can see the link Van'ın Erciş İlçesi sınırlarında yer alan Zilan Deresi'nde 1930 yılında yaşanan katliamın 94 yaşındaki tanığı Kakil Erdem, vahşetin gün yüzüne çıkmayan gerçeklerini DİHA'ya anlattı. Tarih sayfalarına büyük bir utanç olarak kazınan katliamda askerlerin 35 yakınını öldürdüğünü belirten Erdem, "Askerler, hamile kadınların karnını deşiyorlardı. Gözümün önünde 3 akrabamın kafa derisini yüzdüler. İki kardeşi ağaçlarla döverek öldürdüklerini gördüm. Katliamda ölenlerin çoğu Kurtuluş Savaşı'nda savaşmış insanlardı. Düşmana karşı birlikte savaştığımız insanlar daha sonra gelip bizi öldürdü" dedi. Zilan Deresi'nde 1930 yılında meydana gelen ve tarihe 'Zilan Katliamı' olarak geçen olaylar sırasında 15 bin kişi yaşamını yitirdi. Katliamın yaşandığı dönemde Hasanabdal, Aks, Şahbazar, Doğancı, Tendurek, Çakırbey, Yılanlık, Harhus, Babazeng, Kömür, Şor, Şorik, Mürşit, Mescitli, Karakilis, Kündük, Zorava, Aryutin, Hallacköy, Koşköprü, Kuruçem, Mülk, Yekmal, Kilise, Gosk, A.Partaş, Y.Partaş, Binesi, Bunizi, Pelexlu, Kerx, Sögütlü, Mığare, Kardoğan, Kelle, Hostekar, Süvarköy, Kızılkılise, Ziyaret, Hiraşen, Komik, Şeytanava, Birhan ve Yukarı Koçköprü Köyü ateşe verilerek yakıldı.
O dönem devletin yarı resmi gazetesi durumunda olan Cumhuriyet Gazetesi, 16 Temmuz 1930 tarihindeki sayısında Zilan Deresi'ndeki toplu katliamı şöyle veriyordu: "Karaköse, 14 (Özel muhabirimiz bildiriyor) - Ağrı eteklerinde eşkıyaya katılan köyler yakılarak, ahalisi Erciş'e sevk ve orda iskan olunmuştur. Zilan harekatında imha edilen eşkıya miktarı, 15 binden fazladır. Yalnız, bir müfreze önünde düşüp ölenler bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Zilan Deresi'ne sıvışan 5 şaki teslim olmuştur. Buradaki harp, pek müthiş bir tarzda cereyan etmiştir. Zilan Deresi, lebalep cesetlerle dolmuştur."
Katliamın tanığı anlatıyor

Only the registered members can see the link

Katliam tarihinde 17 yaşında bir genç olan ve şu an Kündük Köyü'nde oturan 94 yaşındaki Kakil Erdem, o dönemin sağ kalan ender tanıklarından biri. O günleri ömrü boyunca hiç unutamadığını belirten Erdem, "Askerler, hamile kadınların karnını deşiyorlardı. Hamile kadınları öldürüp, çocuklarını karınlarından çıkarıyorlardı. İnsanları gözlerimin önünde kesiyorlardı. Benim gözümün önünde 3 akrabamın kafa derisini yüzdüler. İki kardeşi ağaçlarla döverek öldürdüklerini gördüm" dedi.
'Çoluk çocuk demeden öldürdüler'

Katliamın başladığı sırada dağlara kaçtığını ve saklandığı yerden olup biteni izlediğini belirten Erdem, o gün gördüklerini şöyle anlattı: "7. Kolordu'ya bağlı binlerce asker köylere geldi. Zilan'da bulunan 72 köyün etrafını sardılar. Bu köylerde bulunan çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç demeden herkesi öldürdüler. Askeri birliğin başında da İbrahim ve Derviş beyler vardı. Onlar insanları öldürdüğünde biz kaçıp saklanmak zorunda kaldık. Bazıları da buğdayların ve eşyaların altında saklandılar. Daha sonra dağlara kaçtık. Günlerce dağlarda aç kaldık. Askerler gittikten sonra köye geri döndük. 35 akrabamı öldürmüşlerdi. Birçok insanı gözümün önünde kestiler. Benim en büyük ağabeyim de sağ, o da bu olayları gördü."
'Katledilenlerin çoğu İstiklal Savaşı'nda düşmana karşı savaştı'

Erdem, olaylardan dönemin hükümetinin haberdar olduğunu da belirterek, "Bence emri İsmet İnönü verdi. Derviş Bey Alparslan Türkeş'in babasıdır. Katliamın baş sorumluları onlardır. Olayları düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. O katliamı hiç unutamadım. Esir alınanları da öldürdüler. Bu katliamda ölenlerin çoğu Kurtuluş Savaşı'nda savaşmış insanlardı. Bu ülke için de savaştılar. Ben de bu ülke için askerliğimi Sarıkamış'ta yaptım. Düşmana karşı birlikte savaştığımız insanlar daha sonra gelip bizi öldürdüler" dedi.
'O günkü zulüm bugün de sürüyor'

Zilan Deresi'nde öldürülenlerin silahsız sivil insanlar olduğunu da belirten Erdem, şunları söyledi: "Kürtlerin elinde o zaman silah yoktu. Hepsi masum insanlardı ve katliama uğradılar. O dönemde yapılan zülüm bugün de aynı şekilde devam ediyor. Hiçbir şey değişmedi. Bugün de Kürtleri öldürmeye devam ediyorlar. Zilan katliamından sonra esir alınanların çoğu öldürülürken, sağ kalanlar sürgüne gönderildiler."

zil
09-12-2011, 10:39 PM
Benim dedem birhan köyünden kurtulan sayılı kişiler arasında. bütün ailesi öldürüldü. zilan vadisinde toplatılan masum halk tarla biçilircesine yok edildi. önce irana sürgün edilir dedem sonra gelip muş'a yerleşir. Annemden dinlediğim katliam öykileriyle büyüdüm ben. ırkçı değilim ama bunu unutacak kadar karaktersiz de değilim.Bu devlet çok zulm etti bize çok. hep "barış ve kardeşlik" diyoruz ya dedem ölene kadar barışmadı bunu yapanlarla, bunu yapanlar kardeş olabilirmi?

AZAD
09-12-2011, 11:46 PM
tc devleti osmanlının ploitikasını yürütüyor.neydi osmanlı politikası.
taş üstünde taş baş üstünde baş kalmayacak,miletin üzerinde yaşadığı vatan toprakları işgal edilip,o insanlardan vergi alınıp,o toprakları kendi sömürgesi haline getirmek.
sizlerde bilirsiniz,barbar kelimesinin kimler icin söylendiğini.
tc devletinin kürd halkına uyguladığı katliamları bu güne kadar hic bir devlet uygulamamıştır.hamile kürd annelerinin kucağındaki bebeler sungulerle katletildi,annelerimiz ,kardeslerimiz,ucurumlardan atıldı,kadın bebek,yaşlı denmeden askerler mitralyözlerle insanlarımızı taradılar.insanlarımızın üzerlerine ucaklardan bombalar yağdırıldı.
tc devletinin yaptığı katliam tek değil ki.tarihte hangi sayfayı cevirirsek nice katliamlar goruruz.tum bu katliamlara ragmen kürd halkı dim dik ayaktadır.mücadelesine devam etmektedir.kazana taraf kürd halkı olacaktır.cünkü haklı olan kürd halkıdır.